BİLİMİN ZEKİ ÇOCUKLARI

 Bilim Fuarı Tişörtleri

             Bilim fuarları; her yıl kendine özgü fikirleri, düşünceleri ve projeleri olan binlerce çocuk ve gencin fikirlerini özgürce dile getirebilmeleri için imkân sağlamaktadır. Her okuldan bir bilim projesi çıkabilir. Bu teze dayanarak şimdiye kadar 4006 bilim fuarı programı açılmıştır. Bilim fuarlarında herhangi bir yarışma ortamı olmamasından ötürü öğrencilerin üzerindeki baskı ve stres tamamen sıfıra indirgenmiş ve öğrencilerin projelerini en rahat ve en verimli şekilde sunabilmeleri amaçlanmıştır. Her öğrencinin bilime iz bırakabilmesi amaçlanmıştır. Bilim fuarı tişörtleri Bu konuda öğrenciler kadar öğretmenlerinde üzerine düşen görevler vardır. Bilim fuarı tişörtleri Bu süreci öğrencilerine en doğru şekilde aktarıp destek olmak öğretmenlerin başlıca görevlerindendir. Bilim fuarlarında sadece 5-12. sınıflar destek kapsamında olmakla birlikte bilim fuarlarına özel okullar katılamamaktadır.

            TUBİTAK bilim fuarına proje hazırlamak isteyen öğrencinin öncelikle 'bilimsel yöntem' sorusunun cevabını iyi bilmesi gerekir. Bilim fuarı tişörtleri doğru araştırma yapmak ve kendi hipotezlerini oluşturmak öğrencilerin en önemli görevlerinden olmalıdır. Bilim fuarı tişörtleri Öğrencilere gerekli ortamlar ve şartlar hazırlanıp hipotenizi deneyimlemek ve gözlemlemesini sağlamak amaçlanır. Bilim fuarı tişörtleri Proje hazırlayan öğrencilerin öğretmenleriyle sürekli irtibat halinde olması ve bilgi alışverişi yapması çok önemlidir. Bilim fuarı tişörtleri Yeterli bilginin sunumlarda izleyicilere kesinlikle sunulması gerekir. Bilim fuarı tişörtleri elinizden geldiğince projenizin her küçük ayrıntısının mimarı siz olun. Çok gerekmedikçe etraftan yardım almamaya dikkat edin. Projenizi hazırlarken tercih ettiğiniz yöntemler bilimsel olmalıdır.

 Bilim Fuarı Tişörtleri

            Bilim fuarı tişörtleri Araştırmayı en iyi şekilde yaparak hipotezlerinizdeki çözümleri en iyi şekilde belirlemelisiniz. Bilim fuarı tişörtleri ve bu çözümü de en iyi şekilde mükemmelleştirmelisiniz. Proje hazırlayacak öğrencilerin gereksinimlerini çok iyi belirleyip taleplerini öğretmenlerine bu şekilde sunmaları gerekmektedir. Toplanılan verilerin değerlendirilmesi iyi yapılmalı ve sonuçları kendi hipotezlerine göre çıkartılmalıdır.

    Bilim fuarı tişörtleri Öğrencilerin deneylerini yaparken gerekli olan tüm malzemelerin sağlanması çok önemlidir. Ve öğrencilerin öğretmenleri tarafından gözetim altında olması çok önemlidir. Gerektiğinde yapılan bilgi alışverişleri yapılan işi en mükemmel hale getirmede çok önemlidir. Bilim paylaşarak büyür ve bilgi alışverişi yapılarak en mükemmel hale getirilir. Proje konusu bulmak öğrencinin tamamen bilime bakış açısına kalmış bir tercihtir ve bu seçim o öğrencinin bilime bakış açısını, hayal dünyasını ve yaratıcılığını net olarak ortaya koymaktadır.

 

            Bilim fuarı tişörtleri öğrencilerin kendilerini farklı hissetmeleri için çok önemlidir. Bu yüzden çok farklı bilim fuarı tişört çeşitleri vardır. Örneğin bazı tişörtlerde öğrencilerin öğrenimine devam ettikleri okulun ismi yazmaktadır. Ayrıca okulun amblemi koyulmaktadır. Öğrenciler temsil ettikleri okulu bir adım daha öne çıkarabilmek adına giydikleri bu tişörtlerle motivasyonlarını ikiye katlayabilirler. Bir sürü kendine özgü tasarımı olan bilim fuarı tişört çeşitleri vardır.

 

            Örneğin bilimi simgelemek amaçlı koyulan bir robotun resmi ya da bilimle ilgili başka herhangi bir simge koyularak yapılan tişörtler vardır. Bu şekilde öğrencilerin motivasyonlarını artırmaları ve kendilerini farklı hissetmeleri amaçlanmıştır. Örneğin üzerine pi sayısı simgesi koyularak tasarlanan bir tişört dikkat çeken bir tişörttür.

 

            Bilim fuarı tişörtleri yapılan tişört tasarımlarında öğretmenler kadar öğrencilerinde payı olmalıdır. Çünkü hayal dünyası geniş bir çocuktan çok farklı düşünceler ve tasarım fikirleri çıkar. Bu sayede yapılan tasarımlar farklı ve ilgi çekici olur. Örneğin tişörtün üzerini bilimle alakalı bir karikatür ile süslemek çok değişik ve yaratıcı olacaktır. Ya da bir uzay gemisi resmi düşüncenin sınırlarını belirtmek için dikkat çekici olacaktır. Kısacası bilim fuarı tişörtleri öğrencilerin kendilerini özel ve değerli hissetmeleri için en önemli etkenlerden bir tanesidir.

 

            Yani kısaca bilim fuarı denildiği zaman; bilime meraklı ve kendini bu alanda geliştirmek isteyen öğrencilerin isteklerini gerçekleştirmek amaçlanmıştır. Bu sayede topluma, dünyaya ve hatta evrene faydalı insanların yetişmesi sağlanmaktadır. Neden ilerde dünyayı değiştiren bir insan yapılan bilim fuarlarından çıkmasın düşüncesi amaçlanmıştır. Öğrencilere kendilerini değerli hissedecekleri ortamlar hazırlanmaktadır. Bilimle ilgisi olan zeki öğrencilerin kesinlikle bu tür yarışmalara katılmaları teşvik edilmelidir. Bu toplum için en yararlı davranışlardan olacaktır.

 

                                                   FUAR ÇEŞİTLERİ

  Ülkemizde birçok fuar çeşitleri vardır. Her alanda fuar etkinlikleri düzenlenebildiği için bu kadar çok fuarla karşılaşırız bunlardan en önemli olanda bilim fuarıdır. Bilim her gelişmenin başlangıcı olduğundan dolayı bilimle ilgili her şey önem arz etmektedir bunlardan biride bilim fuarıdır. Bu fuar türünü en önemli kılan veri ise bilimin kaynağı doğuşu gelişimi ilerleyen yıllarda nasıl şekilleneceği ile ilgili ipucu vermesidir.

 

            Bilim fuarında bilimle ilgili birçok ürün sergilenebilir bilimi çağrıştıracak akıllara getirecek önemli her veri bilim fuarında sergilenebilir. Bilim Fuarlarında sergilenen ürünlerden biride Bilim Fuarı Tişörtleri ve seçenekleridir. Bu tişörtlerin bilim fuarında sergilenebilir kadar önemli olmasının sebebi reklam gücüdür. Bilimle ilgili tişörtler üzerlerindeki baskı, tasarım, dikkat çekiciliğinden dolayı halk nezdinde birçok çağrışım yapılmasına neden olur bu yüzdende fuarlarından popüler ürünlerindendir bu tişörtlerde yeni gelişmelerden turunda bilimin doğuşuna kadar bilimde emeği geçen insanlara kadar birçok şey paylaşılabilir.

 

            Tabi ki görsellik hafızamızda en iyi kalan yöntem olduğundan dolayı bilim fuarındaki bu renkli tişörtler her kesimden insanın dikkatini çekebilir bilimle hiç ilgisi olmayan insanlarda bile merak uyandırabilir belki de bilime katkı ağlayacak olan insanlar farklı mecralarda bilim farklı mecralarda olduğundan dolayı bilime herhangi bir katkıları olmamıştır.

 

            Ama bu tarz dikkat uyandırıcı reklamlar sayesinde bilimi bilimin uzmanlarını bilime bir şeyler katabilmek için gece gündüz çalışanları emek harcayanları toplumun her kesimden insanların tanıması öğrenmesi keşfetmesine belki de daha da ileri gidip ben acaba bilim için insanlık için ne yapabilirim diyecek dereceye bile getirebilir. Sonuç itibariyle bilim insanlık içindir eğer bugün bilim bu kadar gelişmesi teknolojide gelişmeyecek insanlarda birçok konuda daha geriden geleceklerdi ama bilime insanoğlunun verdiği katkıdan dolayı bugün bu kadar ileri gelişmiş tam anlamıyla haberleşme çağında yaşamaktayız.

 

            Bu çağın en iyi tarafı tam anlamıyla iletişim çağıdır haber alma ilişki kurma çağıdır ama bazen bu durumla hiç alakası olmayan durumlarda yaşanabilmektedir. Haber alma iletişim gibi kanalların sonuna kadar açık olmasına rağmen insanlar arasındaki bağ birçok açıdan kopmuştur. Bu çağın bir yanlısı olarak artık psikolojik sorunlar ortaya çıkmış benlik seviyesi yani ego tavan yapmış durumdadır.  Olumsuzluk olarak bu çağda herkes birbirinden haber aldığı için insanlar arasındaki çekememezlik tavan yapmıştır birde bu haber alma teknolojisini kötü anlamda kullanan kötü niyetli insanlar bulunmaktadır.

 

            Örneğin bugün devletin resmi kurumlarıymış gibi kendini gösteren birçok kötü niyetli kişi insanları dolandırmaya çalışmakta ve birçok yaşlı insanda inanıp para göndermektedir. Bu devirde dediğim gibi ulaşmak kolay olduğundan dolayı birçok insanın telefon numarasına ulaşmak çok basit bir hale geldi ama bunu kötü yönde kullanan şahıslar bazı kişilere kurumlara ciddi zararlar vermektir.

 

            Haberleşmenin bu kadar ileri seviyede olmasının bir diğer olumsuzluğu ise bir insana kolaylıkla ulaşıp ona zarar vermeyen şansınızın olmasıdır. Böyle bir durumda bazen insanlar dikkatli olmayıp en ufak bir tatlı olaya inanıp sonradan pişman olabilmektedirler. Bazen bu tür olaylar yaşanmakta maalesef bizde devler toplum millet olarak bunun önüne geçememekteyiz.

 

            Bu tür gelişmelerin önüne geçmek için yapılacak en güzel şey toplumun bilinçlendirilmesidir. Bilinçli toplum bu tür olayların çok rahatlıkla üstesinden gelebilir. Çünkü hiçbir devlet memurunun hiçbir kamu görevlisinin kendisinden para istemeyeceğini kendisini rahatsız etmeyeceğini çok iyi bir şekilde bilir ayrıca bu olaylar yaşandığı zaman devletine güvenir hemen devletin gerekli birimlerine haber verir.

 

            Bilimi bilimin olumlu olumsuz iyi kötü yanlarını ayrıca yan etkilerini beraberinde getirdiği sosyolojik teknolojik değişiklikleri yukarıda detaylı şekilde ele aldıktan sonra çok iyi bir bilim reklamı olan Bilim fuarı tişört çeşitleri gibi önemli bir tanıtım malzemesini detaylı incelemesinde ciddi şekilde fayda olacağını düşünmektedir.

 

            Bilim fuarı tişört çeşitleri kendi içinde birkaç gruba ayrılmaz ama genel itibariyle üzerinde konuyla ilgili tanıtımlar semboller dikkat çekici yazılar bulunabilir bu şekilde hazırlanan tişörtler ciddi şekilde rağbet görebilir. Bazı tişörtler çünkü çok renkli eğlenceli çocukça ama öğretici olabilmektedir. Böyle baskı yapılmasının sebebi ise sevecen ama bir o kadar merak uyandırıcı gözükmesidir.